Bucharest Music Film Festival 2016


Când:
9 Septembrie 21:00 - 18 Septembrie 23:00
Gazdă:
Piața Universității, București, Romania
Organizator:

Despre

După ce a animat Piața George Enescu timp de un deceniu, Bucharest Music Film Festival aniversează 11 ani de muzică bună în inima orașului, în Piața Universității. Melomanii sunt invitați să întâmpine toamna cu o serie impresionantă de concerte live și proiecții de film.

Între 9 și 18 septembrie, operele clasice și ritmurile contemporane își vor da întâlnire pe esplanada cu statui din Piața Universității.

Din program: Orchestra Simfonică București, Ionel Tudor Orchestra împreună cu Mirabela Dauer și Corina Chiriac, Bucharest Symphonic Pops Orchestra, Camerata Regală dirijată de Constantin Adrian Grigore, Orchestra Națională Radio sub bagheta dirijorului Cristian Oroșanu, octetul Bucharest Winds, Grupul Vocal Acapella și Zoli Toth Project. Concertul de încheiere a Bucharest Music Film Festival va fi susținut de renumita orchestră din Viena, Sinfonietta Wien.

Un eveniment organizat de ARCUB – Centrul Cultural al Municipiului București în cadrul Zilelor Bucureștiului.

Acces gratuit.

PROGRAM BUCHAREST MUSIC FILM FESTIVAL 2016
9-18 Septembrie | Piața Universității
Vineri, 9 septembrie
21:00 Orchestra Simfonică București
Dirijor: Tiberiu Oprea

Sâmbătă, 10 septembrie
21:00 Ionel Tudor Orchestra
Dirijor: Ionel Tudor
Soliste: Mirabela Dauer, Corina Chiriac

Duminică, 11 septembrie
21:00 Bucharest Symphonic Pops
Dirijor: Sergey Simakov
Solistă: Mădălina Pașol (pian)

Luni, 12 septembrie
19:00 - Seară de film
Don Pasquale
de Gaetano Donizetti
Metropolitan Opera
Soliști: Anna Netrebko, Matthew Polenzani, Mariusz Kwiecien, John Del Carlo
Dirijor: James Levine
Durata: 142’

Marți, 13 septembrie
19:00 - Seară de film
Turandot
de Giacomo Puccini
Metropolitan Opera
Soliști: Maria Guleghina, Marcello Giordani, Marina Poplavskaya, Samuel Ramey
Dirijor: Andris Nelsons
Durata: 129’

Miercuri, 14 septembrie
19:00 Natalia Pancec (vioară) & Valentin Mandric (pian)
19:30 Bucharest Winds
Valentin Ghita – oboi, Sergiu Feier – oboi, Laurențiu Darie – fagot, Ionuț Roșca - fagot, Emil Vișenescu – clarinet, Constantin Ghiță Urziceanu – clarinet, Sorin Lupașcu – corn, Ioan Gabriel Luca - corn
20:00 Romanian Radio Brass Quintet - Invitată soprana Cecilia Ganovici
Oleg Raileanu - trompetă, Ionel Lazar – trompetă, Vlad Buzdugan – corn, Cătălin Bucerzan – trombon, Marius Hoghi - tubă
20:30 Power Vibes
Alexandru Anastasiu – vibrafon, Irina Rădulescu – marimbă, Alexandru Sturzu – percuție, Andreea Vătui – percuție, Claudiu Purcărin - percuţie

Joi, 15 septembrie
19:00 Opereta în Trei
Gabriela Daha (soprană), Valentino Tiron (june comic), Adina Cocargeanu (pian)
19:30 Grupul Vocal Acapella
Sopran – Gabi Madinca / Dana Caraman / Mioara Buhalteanu
Mezzo sopran – Alina Opriță
Alto - Beatrice Vătavu
Tenor – Andrei Vătavu / Tudor Tănase
Bas-bariton – Daniel Drăgulin / Silviu Enache / Constantin Balan
Dirijor și solist – George Miron
20:00 Zoli Toth Project

Vineri, 16 septembrie
21:00 Camerata Regală
Dirijor: Constantin Adrian Grigore
Soliști: Katarzyna Dondalska – soprană, Aura Twarowska – mezzosoprană, Sergi Giménez Carreras - tenor

Sâmbătă, 17 septembrie
21:00 Orchestra Națională Radio
Dirijor: Cristian Oroșanu
Soliști: Răzvan Popovici și Alexander Sitkovetsky

Duminică, 18 septembrie
21:00 O seară vieneză - Sinfonietta Wien
Dirijor: Vinicius Kattah
Soliști: Milena Arsowska (soprană), Andreas Jankowitsch (bas-bariton)
Concert maestru: Cristian Nenescu